| NHSGGC Home | Contact Us | Useful Links |
 

Home

Anniversary Events

Photo Gallery & Film Links

NHS Diamond Awards

Your Stories / Forum

NHS Timeline

A Significant Medical History

Click here for a description of each category.


Unsung Hero Award

  1. Rev Ann Purdie, Minister, Southern General Hospital
  2. Ann Watt, Receptionist, Dr Doak and Partners, Pollok
  3. Anne Hamilton, Ward Clerkess, Day Care Unit, Princess Royal Maternity Hospital
  4. Margaret Barnes, Domestic, Renal Unit, Inverclyde Royal Hospital
  5. David McGrory, Porter, Regional Services, Southern General
  6. Douglas McMahon, Patient Transport Driver, Scottish Ambulance Service, Coatbridge

Overcoming Adversity Award

  1. Aileen Campbell, Specialist Optometrist, Gartnavel General Hospital
  2. Mr Alistair Kilpatrick, Volunteer, SOS Stroke Club
  3. Sister Anne Byrne, Early Pregnancy Team, The Queen Mother’s Hospital
  4. Annie Mitchell, Counsellor, Hunter Street Homeless Health Centre
  5. Julia Birkinshaw, Youth Services Volunteer, Glasgow Royal Hospital for Sick Children
  6. Lyndsay Hill, Patient Advocate/Fundraiser, Royal Alexandra Hospital

Extra Mile Award

  1. Lisa Morrison, Cystic Fibrosis Physiotherapist, Gartnavel General Hospital
  2. Carol Vennard, Parkinson’s Nurse, Southern General Hospital
  3. Jacqueline Anderson, Consultant Psychiatrist, Anvil Resource Centre
  4. Elizabeth Hendry, Theatre Nurse, Golden Jubilee National Hospital
  5. Donna Swabey, Speech Therapist, Southern General Hospital
  6. Amahl Mathie, Head and Neck Nurse, Glasgow Royal Infirmary

Inspiration Award

  1. Dr Jim White, Consultant Clinical Psychologist, South East Glasgow Primary Care Mental Health Team
  2. Dr Grace Ballantyne, GP, Waverley Park Medical Practice, Dinmont Road, Shawlands
  3. Fiona Houlihan, Team Co-ordinator, Children’s Nursing Team, Inverclyde
  4. Laura Meehan, Haemato-oncology Lead Nurse, Beatson West of Scotland Cancer Centre
  5. Lorraine Peebles, Programme Manager, Diagnostics Directorate
  6. Anne Donnelly, Occupational Therapy Assistant, Royal Alexandra Hospital

Friendly Face Award

  1. Joe Mc Donagh, Nurse, Accident & Emergency, Royal Alexandra Hospital
  2. Elizabeth McCallum and Elizabeth Murphy, Volunteers Yorkhill Tea Bar
  3. Dr Alistair Harper, GP, Baillieston Health Centre
  4. Plaster Room Staff, Western Infirmary
  5. Lindsay Gilmore, ECG Technician
  6. Radiotherapy Mask Team, Western Infirmary

Healthy Lifestyle Award

  1. Agnes McGowan, Principle Health Promotion Officer, Dailan House
  2. Helen Ballantyne, Occupational Therapist, Hairmyres Psychiatric Hospital
  3. Helen Conroy, Charge Nurse, Rowanbank Clinic
  4. Lorna Shearer, Youth Development Worker, NHS Lanarkshire
  5. Northside NHS Netball Team, Notredam School
  6. Glasgow Weight Management Service, Ward 23, Glasgow Royal Infirmary – Graham Simpson, Senior Dietician, Kim Ferrier (Physiotherapist) and Dr Susan Boyle, Consultant Clinical Psychologist

Behind the Scenes Award

  1. Elizabeth Farrell, Biomedical Scientist – Stem Cell Processing, Leukaemia Research Lab, Glasgow Royal Infirmary
  2. Esther Liddell, Ward Clerkess, Labour Suite, The Queen Mother’s Hospital
  3. Alison Kelly, Clerical Officer, Greenock Health Centre
  4. Dennis Philips, Telephone Engineer, North Glasgow
  5. Anne Gallacher, Cleaner, Golden Jubilee National Hospital
  6. Graham Turnball, Hospital Radio (Southern Sound) Southern General Hospital

Local Hero Award

  1. Irene Robertson, Cardiac Rehabilitation Sister, Health at Heart Centre, Paisley
  2. Loranda Guinea, Community Children’s Nurse, Larkfield Sky Development Centre, Inverclyde
  3. Mr Kenny Irvine, Community Pharmacy, Bonhill Pharmacy
  4. Leanne Connell, District Nursing Sister, Woodhall Clinic, Bishopbriggs
  5. Fay Hamil, Medical Receptionist, Hunter Street Homeless Centre
  6. Maureen Morris, Former Chair, Greater Easterhouse Community Mental Health Forum

Chairman’s Special Award

  1. Professor Clement Imrie, Lister Department of Surgery, Glasgow Royal Infirmary
  2. Ross Grant MacDonald, Mental Health Practitioner, Riverview Resource Centre
  3. Maureen Williamson, Life Skills Unit Manager, Mackinnon House, Stobhill
  4. Janette Lindsay, Midwife, Early Pregnancy Assessment Unit, Royal Alexandra Hospital
  5. Dr Linda Wright and staff, Toryglen Medical Centre
  6. Dr Malcolm Young, Retired Consultant, Royal Alexandra Hospital

Top Team Award

  1. Rheumatology Team, Glasgow Royal Infirmary
  2. Community Out-of-Hours District Nursing Team, Vale of Leven Hospital
  3. B7 Ward Team, Beatson Oncology Centre
  4. Befriending Services Volunteer Team, North East Mental Health Partnership
  5. Volunteer Driving Team, Cardiac Rehab Team, Edward Unit, Stobhill Hospital
  6. Surgical ICU Team, Southern General Hospital